Technologie

 • Jaka jest trwałość domów kanadyjskich?

  Najstarsze budynki wykonane w technologii szkieletowej (kanadyjskiej) pochodzą z początku XVIII wieku. Trwałość obecnie budowanych domów bez przeprowadzania istotnego remontu jest podobna do domów w technologii murowanej i ocenia się na 100-150 lat.

 • Czy domy szkieletowe są "ciepłe"?

  Dom wybudowany w systemie szkieletowym (skandynawskim) to budynek, na który składają się głównie materiały izolacyjne. Lekkie ściany wypełnione wełna mineralną, stropy oraz konstrukcja dachu, doskonale chronią przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. W efekcie powstaje bryła o najwyższych parametrach izolacyjności cieplnej, która wynosi około k = 0.18. Istotny jest fakt , że niski współczynnik przenikania ściany udaje się uzyskać przy niewielkim przekroju (grubości) ściany. W praktyce daje ona kilka lub kilkanaście dodatkowych metrów kwadratowych w porównaniu do domów murowanych przy takich samych wymiarach zewnętrznych . Także walory ekologiczne i energooszczędne szkieletowych domów drewnianych sprawiają, że tego typu budynki sprawdzają się zarówno w ciepłym jak i w zimnym klimacie, poza tym są niedrogie w utrzymaniu. To sprawia, że zainteresowanie konstrukcją szkieletową cały czas rośnie, a budownictwo tego typu jest postrzegane jako budownictwo przyszłości. Domy kanadyjskie również bardzo szybko się nagrzewają.

 • Czy domy kanadyjskie są łatwopalne?

  Domy kanadyjskie dzięki czterostronnemu struganiu elementów drewnianych i specjalnej impregnacji spełniają wszelkie normy ognioodporności, a czas wypalenia się domu murowanego i szkieletowego jest podobny.

 • Jaki jest najlepszy sposób ogrzewania domów kanadyjskich?

  Do domów w technologii szkieletowej nadaje się każdy system ogrzewania. Można zastosować ogrzewanie gazowe, kominkowe - dystrybucję gorącego powietrza (DGP), elektryczne, węglowe, solarne, pompy ciepła.

 • Czy w przypadku silnych wiatrów istnieje możliwość zniszczenia konstrukcji?

  Każdy projekt jest przygotowywany przez architekta i konstruktora, więc budynek spełnia surowe normy budowlane. W domach szkieletowych na ścianach zewnętrznych zamontowana jest płyta OSB 3 oraz stężnie i rozpórki ( tzw. firestopy ) które uniemożliwiają ruchy konstrukcji.

 • Czy domy w konstrukcji szkieletowej skrzypią?

  Dzięki zastosowaniu w newralgicznych miejscach specjalnych przekładek skrzypienie nie występuje.

 • Jak są wytłumione ściany i stropy?

  Warstwowa konstrukcja domu szkieletowego zapewnia wysoki komfort akustyczny. Odpowiednio zaprojektowane przegrody ścian wypełnione izolatorem pochłaniającym drgania, jak wełna mineralna, zapewniają spokój i ciszę.

 • Czy istnieje możliwość rozbudowy lub przebudowy domu szkieletowego?

  Warto także podkreślić, że domy szkieletowe dostosowują się do naszych potrzeb ponieważ łatwo możemy je rozbudować i przebudować. Dzięki temu remonty są szybkie i tanie.

 • Jakim materiałem można wykończyć ściany zewnętrzne?

  Szkielet ścian zewnętrznych obija się płytami konstrukcyjnymi OSB 3. Płyty te odizolowuje się folią chroniącą przed wiatrem, która nie powstrzymuje jednak przepływu pary wodnej z wnętrza budynku. Elewację domu można wykonać stosując oblicówkę drewnianą, płytki elewacyjne, tynk strukturalny, farbę lub różnego rodzaju cegły.

 • Jakiego drewna używa się do budowy domu kanadyjskiego?

  Do budowy domu szkieletowego używa się dobrej jakości drewna iglastego, bez śladów pleśni, grzybów, owadów i kory. Musi być ono :

  • suszone komorowo
  • mieć wilgotność 16- 18 %
  • czterostronnie strugane
  • z fazowanymi krawędziami
 • Jak wygląda przekrój ściany domu szkieletowego?

  Konstrukcję szkieletową wykonuje się głównie z belek o przekroju 45x145,45x170,45x195,45x220 mm. Elementy łączy się gwoździami, umieszczając pomiędzy nimi wełnę mineralną lub szklaną. Od wewnątrz szkielet i ocieplenie izoluje się folią paroizolacyjną, a następnie montuje się płyty gipsowo-kartonowe. Od strony zewnętrznej zakłada się wiatroizolację na której montuje się ocieplenie z wełny lub styropianu. Ściany wewnętrzne są podobnie zbudowane, tyle że warstwa ocieplenia nie jest osłonięta folią. Konstrukcja ścian wewnętrznych obłożona jest z dwóch stron płytami gipsowo- kartonowymi.

 • Z czego wykonany jest strop?

  W "kanadyjczykach" stropy wykonuje się z belek drewnianych najczęściej o przekroju 45x195mm lub 45x220 mm, albo z prefabrykowanych drewnianych belek dwuteowych. Między nimi umieszcza się jako izolację akustyczną wełnę mineralną lub szklaną. Górę stropu obija się płytami OSB 3, a od dołu montuje się sufit podwieszany z płyt gipsowo- kartonowych.

 • Z czego wykonany jest fundament?

  Fundament wykonany jest z betonu klasy B-15 lub B-20 zbrojonego prętami fi 12 mm i fi 6 mm
  Ławy betonowe wykonujemy z betonu B-30 zbrojonymi prętami fi 14 i fi 10 siatka 250x250mm

Viscan. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Internet-media.pl